Aarhus University logo / Aarhus Universitets logo
English
Der plejer at skulle en næse til for at lugte, men nu er det for første gang lykkedes forskere at udvikle en overbevisende metode til at måle stank fra svinestalde ved præcist at registrere luftens indhold af lugtstoffer.
Et nyt studie viser, at man både kan spare penge og reducere sin CO2-udledning, hvis man bruger mere energi.
Aarhus Universitet deltager i de kommende år i et projekt, der skal bidrage til bedre rensning af spildevand for mikroplast.
Aarhus Universitet har fået sit eget datacenter, hvor studerende og forskere kan eksperimentere med teknologier til cloud computing. Det er to civilingeniørstuderende, der står bag både design og opførelse.
Bo Thiesson fra virksomheden Enversion A/S er ny adjungeret professor inden for machine learning ved Institut for Ingeniørvidenskab ved Aarhus Universitet. Han er en af verdens førende eksperter i anvendelse af computerintelligens til udvikling af avancerede hightech produkter.
Ved hjælp af enzymteknologi er det lykkedes forskere fra Aarhus Universitet at fremstille en gruppe af nye fedtmolekyler, der blandt andet kan transportere visse typer af medicin i kroppen.
Et godt lydmiljø fremmer trivsel og sundhed. Forskere vil nu undersøge, hvordan støj opfører sig i byens rum og lave helt nye standarder for akustisk kvalitet.
En helt særlig 3D-biograf er åbnet på Aarhus Universitet. Her kan man opleve en bygning både indenfor og udefra, mens den stadig er på tegnebrættet.
Forskere har udviklet et særligt batteri, som kan lagre solenergi både billigt og sikkert. Batteriet kommer på markedet om mindre end et år, og det er godt nyt for privatforbrugerne.
To ingeniørstuderende har bygget en undervandsrobot, der kan analysere algeforholdene under havisen på Antarktis. Det giver helt nye muligheder for polarforskningen, og robotten har netop gennemført den første videnskabelige ekspedition til Grønland med succes.
Side 45 af 47
Du kan blive ingeniør på to måder. Læs om mulighederne og se, hvilke ingeniøruddannelser du kan læse på Aarhus Universitet.